Skip to content

Cerrahi

AĞIZ - DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Özel Dentagora Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak tüm şubelerimizde uyguladığımız ağız diş ve çene cerrahisi İzmir ile ilgili girişimler şunlardır:

Gömük Yirmi Yaş Dişleri

Yetişkin bir bireyin ağız içerisinde toplam 32 diş bulunur. Ancak birçok kez ağız içerisinde ancak 28 diş bulunmakta olup ve geriye kalan 4 adet 3. büyük azı dişimiz (akıl dişi veya 20 yaş dişi olarak da bilinirler) genellikle ağız içerisine sürmeyerek gömük kalmış halde bizlere çeşitli sorunlar çıkartır.

İzmir çene cerrahisi alanında olan bu dişler çiğneme arkında yer bulabildikleri takdirde düzgün biçimde sürebilmekte ve diş etinin de sağlıklı olduğu durumlarda ağız içerisinde fonksiyonda kalmaları uygun olmaktadır. Ne yazık ki çoğu zaman bu istenilen durumla karşılaşılmamaktadır. Diş etini tam açamayarak malpoze dediğimiz konum bozukluğu göstererek yamuk bir şekilde ağız içerisine sürerler. Bazı durumlarda da tamamen diş etinin altında gömük olarak kalırlar. Çene kemiği içinde kalmış olan bir yirmi yaş dişi çeşitli şekillerde pozisyon değiştirerek sürebileceği bir boşluk bulamaz. Dişin tam olarak süremediği durumlarda, çevresindeki yarı açılmış diş etine bakteriler kolayca yerleşirler ve perikoronitis olarak adlandırdığımız iltihaplanma başlar. Yamuk sürdüğü durumlarda diğer dişlere baskı uygular ve düzgün bir diş dizisini bozabilir. Çıkabilecek en önemli sorunlardan bir diğeri ise, gömük yirmi yaş dişinin çevresinde oluşacak kist ve tümör nedeni ile çene kemiğinin erimesidir.

Tüm bu sorunlar dişin çekilmesi ile tedavi edilmiş olur. Yirmi yaş dişlerinin erken dönemlerde çıkartılması gelecekte doğabilecek sorunları engellemek anlamında tavsiye ettiğimiz bir uygulamadır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi İzmir Operasyonları

Kist Operasyonları

Çenelerde dişlere bağlı ve dişlere bağlı olmayan sebeplerle kistler gözükebilmektedir. Kistler çene kemiğini eriterek madde kaybına ve çene kemiğinin zayıflamasına sebep olurlar. Tedavi edilmediklerinde ilerleyerek çene kemiğinde spontan kırıklara, estetik ve fonksiyonel bozukluklara neden olurlar. Zamanında teşhis edilebilmeleri için İzmir’de ağız diş ve çene cerrahisi İzmir alanında uzman hekiminize 6 ayda bir panoramik röntgen çektirerek muayene olmakta fayda vardır.

Apikal Rezeksiyon Operasyonu

Apikal rezeksiyon operasyonu, inatçı ve kanal tedavisi yapılmasına rağmen tam iyileşme göstermeyen diş köklerine direkt olarak dışarıdan yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu işlem de bir miktar kemik kaldırılarak enfeksiyonlu dişin kök ucu açığa çıkartılır. Daha sonra kök ucundaki enfeksiyonlu bölge temizlenerek gerektiği takdirde kök ucundan bir kısmı da kesilir ve yara bölgesi kapatılarak iyileşme sürecine bırakılır.

Apikal Rezeksiyon Operasyonunun Yapıldığı Durumlar:

  • Diş kökünün yapısal veya şekilsel bozukluğu nedeniyle kanal tedavisinin tam yapılamaması,
  • Diş üzerinde çıkarılamayan bir restorasyonun varlığı nedeniyle kanal tedavisi yapılamaması,
  • Kanal Tedavisi sırasında alet kırıldıysa, kırılan aletin mutlaka çıkarılması gerekiyorsa, aleti çıkarmak amacıyla,
  • Yapılmış kanal tedavisine rağmen hastanın ağrısının devam ettiği durumlarda,
  • Diş kökünde kist oluşan vakalarda,
  • Diş kökünün kemik içerisindeki 1/3 uç kısmının kırılması durumlarında.

Artık günümüz diş hekimliğinin ana amacı, mümkün olduğunca diş kayıplarının önüne geçmektir. Artık diş hekimleri, doğal dişleri ağızda tutmak için ellerinden gelen çabayı göstermektedirler. Çünkü tek bir dişin kaybı bile genel ağız – diş sağlığı ve estetik görünüşte olumsuz değişikliklere neden olmaktadır. Mümkün olduğunca diş kaybının önüne geçmek amacıyla İzmir çene cerrahisi alanında uzman diş hekimlerimizden tedavi olmanız önem arz etmektedir.

Abse ve Kist Operasyonları

Ağız içerisinde herhangi bir bölgede odontojenik (diş kökenli) kistler oluşur. Bu kistler ağrı ve şişliğe sebep olarak hasta tarafından fark edildiği gibi hiçbir belirti vermeden fark edilmeyerek oldukça büyük boyutlara da ulaşabilmektedir. Çene kistleri klinik ve radyolojik olarak ağız diş ve İzmir çene cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra, bulundukları bölgeye ve büyüklüklerine göre farklı yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Çene ve Yüz Travmaları

Çene ve yüz yaralanmaları hastalar için fiziksel olduğu kadar aynı zamanda ruhsal travmalarda yaratmaktadır. Bu tarz yaralanmaların motorlu araç kazaları, spor yaralanmaları, iş kazaları ve darp gibi birçok sebebi olabilir. Bu yaralanmalar sonucunda dişlerin yuvalarından çıkmasından, ağız içi ve dışı yumuşak doku hasarlarına; basit kemik kırıklarından komplike çene kırıklarına kadar bir çok patolojik durum gelişebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın en kısa zamanda İzmir çene cerrahisi uzmanı hekim tarafından klinik ve radyolojik açıdan detaylı olarak değerlendirilmesi erken teşhis açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Dentagora Ağız ve Diş sağlığı Polikliniği; İzmir Ağız Diş ve Çene Cerrahisi işlemleri ile ilgili olarak tüm şubelerinde nitelikli ve uzman kadrosuyla implant diş tedavileri için İzmir’de hizmetinizdedir.

Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dent Agora Whatsapp Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?