Skip to content

İmplantoloji (İmplant Tedavisi)

İmplant, eksik dişleri yerine kazandırma amacıyla yapılan bir tedavi uygulamasıdır. Titanyum vidaları çene kemiğinin içine yerleştirilmeke ve onların üzerine de diş protezi eklenmektedir. Yalnızca hasarlı dişlere yapılan bu uygulama kişiye sağlığını geri vermekte ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

İzmir İmplant Tedavisi Nedir?

Diş implantları, travma, dişeti hastalığı veya çürük gibi sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen titanyum menşeili yapay diş kökleridir. 
 

Titanyum doku dostu  (biyouyumlu) bir malzemedir. Ağız içerisinde kullanılan diş implantları, hücresel düzeyde çene kemiğine tutunabilmesi için pürüzlendirme, farklı materyallerle kaplama gibi çeşitli  işlemlerden geçirilmektedir. 

Diş implantları çene kemiğine yerleştirildikten sonra kemik ile özel bir bağ oluşturarak, hücresel olarak tutunur. Bu tutunma tamamlandığında  implant tedavisinde (3-6 ay) üst yapı olarak adlandırdığımız protezi hazırlama işlemine geçilir.

implant-tedavisi-nedir

İmplant Sayısı

İmplant diş tedavisi öncesinde hastanın sistemik durumu değerlendirildikten sonra gerekli olan ağız içi muayene ve radyolojik tetkikler yapılır. Yapılan tüm bu değerlendirmeler sonrasında hastanın istek ve beklentileri de göz önüne alınarak planlama aşamasına geçilir. Planlama aşamasında ise yapılacak olan diş implantı sayısı, hastanın kemik durumu, eksik diş sayısı ve kullanılacak olan protez tipine (sabit / hareketli) göre değişiklik göstermektedir.

Hangi Durumlarda İzmir İmplant Tedavisi Uygulanır?

İzmir implant tedavisi; gelişme dönemindeki çocukların haricinde, yaş ayırdı olmaksızın tek diş eksikliği, birden çok diş eksikliği veya tüm dişleriniz eksik olsa da sizin için implant tedavisi uygulanabilir.

Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanamaz?

  • Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış bireyler
  • Kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç bireyler,
  • Sigara kullanımı ağız içindeki yara iyileşmesini baskıladığından ve İzmir implant diş tedavisi başarısını düşürdüğünden; sigara kullanımı çok fazla olan bireyler implant için uygun aday değillerdir.
  • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun hastalık gibi sistemik hastalıkları bulunan, bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireylerin sağlık durumları doktorlarıyla konsültasyon yapılarak uygun şartlar oluşturulabilirse; implant uygulanabilmektedir.
implant-tedavisi

Kemik Kalınlığı ve Yüksekliği

Çene kemiğinin güçlendirilmesi ve implant için yer oluşturulması için ağız, diş ve çene cerrahları tarafından greft (kemik tozu, blok kemik) uygulamaları yapılmaktadır. Kemik kalınlığının ve yüksekliğinin sağlandığı bu durumlarda implant yapımı ile birlikte elde edilen kemik dokusu korunmaktadır.

Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) Operasyonu

Üst çene arka bölge implant uygulamalarında yetersiz kemik yüksekliği bulunan vakalarda ise sinüs lifting (sinüs kaldırma) operasyonu yapılması ihtiyacı doğmaktadır. Sinüs lifting işlemi üst çene küçük azı ve büyük azı dişleri bölgesinde diş eksiklikleri ile birlikte maksiller sinüs tabanının sarkık olduğu ve dikey yönde kemik yüksekliğinin 4 mm’nin altında bulunduğu vakalarda sabit implant-üstü protez yapabilmek için sinüs boşluğunun greft malzemeleriyle doldurulmasını içeren cerrahi bir yöntemdir. Uygulama basit bir cerrahi tekniğe sahiptir ve implant İzmir operasyonu sonrası dönem hastalar açısından rahatlıkla tolere edilebilir niteliktedir. Cerrahi yöntem basit olmakla birlikte oldukça hassas çalışılmasını gerektirmektedir.

İzmir İmplant Diş Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

  • Yüksek maliyetli olması
  • Tedavi sonrası dönemde çok özenli – iyi bir bakım ve ağız hijyeni gerektirmesi

İzmir İmplant Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Konforlu çiğneme ve dolayısıyla sağlıklı bir beslenme imkanı sağlaması
  • Fonksiyonda bulunan implant etrafındaki kemik dokusundaki erimenin minimal seviyede kalması
  • Daha iyi bir estetik görünüm ve gülüş sağlaması

İzmir İmplant Diş Tedavisi

Dentagora Özel Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği İzmir’de implant ile ilgili olarak tüm şubelerinde nitelikli ve uzman kadrosuyla implant diş tedavileri için İzmir’de hizmetinizdedir. İmplant diş fiyatları İzmir için kurumuza başvurabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

izmir-implant-tedavisi
Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dent Agora Whatsapp Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?