Skip to content

Telsiz Ortodonti Tedavisi (Invisalign)

Telsiz ortodonti tedavisi (invisalign), belli şiddetteki diş çapraşıklıkları ve dizilim bozukluklarının geleneksel metal bantlar, braketler veya teller kullanılmadan, kişiye özel tasarlanmış, görünmez şeffaf plaklar sayesinde düzeltilmesidir. Bu sistemde neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri plaklar kullanılır. Bu plaklar iki haftada bir sıradaki seri ile değiştirilir. Her plak kişiye özel olarak sadece sizin dişleriniz için üretilir.

Dişler her plak değişimiyle azar azar hareket ederek doktorunuzun sizin için belirlediği final pozisyonlarına düzelerek ulaşır. Bu sistemin en iyi özelliklerinden biri, geleneksel tedavinin aksine yiyecek artıklarının ve bakteriyel plağın tutunabildiği metal bantlar, braketler veya teller kullanmamasıdır. Tedavide kullanılan apareyler takıp çıkarılabilir oldukları için ağız hijyenini sağlamak diğer sistemlere göre daha kolaydır. Böylece bakteriyel plak birikimi, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riski azaltılabilir.

Telsiz Ortodonti (Invisalign) Tedavi Süreci

Dişlerinizin kalıbı alınıyor. Diş bozukluklarının düzenleme aşamalarını içermekte olan bir simulasyon hazirlaniyor. (Bu simulasyon kliniğimizde Itero Digital ağız içi tarayıcı ile klasik ölçü yöntemlerine gerek kalmadan konforlu bir şekilde invisalign (şeffaf plaklar) ve incognito (lingual ortodonti) tadavileri yapılmaktadır.) Simulasyon sonrasında sizin onayınız ile birlikte seffaf plaklardan olusan bir set tarafınıza hazırlanıp iletiliyor. İki haftada bir yeni plak takılması, tedavi süresine bağlı olarak plak sayısı ve süreci belirliyor.

Invisalign Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Invisalign tedavisi hem yetişki hastalarımız hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak kliniğimizde yapılan muayene sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

Invisalign Ortodonti Tedavi Fiyatı?

Fiyatın önemli bir unsur olduğunu anlıyoruz. Ancak malesef siz bir Invisalign eğitimli doktora gidip ilk muayenenizi olana kadar bu sorunun kesin bir yanıtı bulunmamaktadır.

Diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi, Invisalign ile tedavi ücreti, sizin vakanızın ve tedavinizin zorluğuna bağlıdır, ancak fiyat geleneksel braket tedavilerine yakındır. Ortodonti tedavi fiyatları, tedaviyi yapacak olan doktor tarafından belirlenmektedir.

Telsiz Ortodontide İlk Muayene

İlk muayene sırasında ortodontist hasta ile dişlerinin problemleri ve nasıl sonuçlara ulaşacağı hakkında bilgileri anlatır. Eğer Invisalign hasta için uygun ise, ulaşılmak istenen sonuçlar ışığında bir tedavi planı hazırlanır. Ortodonti uzmanı hastanın dişlerinin ölçüsünü alarak işlemler için Invisalign laboratuarlarına gönderir.

Telsiz ortodonti Tedavi Planı

Ortodonti uzmanı, hastanın dişlerinin 3 boyutlu komputerize görüntüsünü incelemek için ölçüler taranır ve dijital bir görüntü elde edilir. Diş hekimi tedavi boyunca hastanın dişlerinin hareketini belirler ve inceler. Hasta dişlerinin Invisalign tedavisi öncesinde ve sonrasında sanal sunumunu görebilir, böylece tedavi bitiminde gülüşünün nasıl olacağını gözlemleyebilir.

Kişiye Özel Alignerlar

Ortodontist ve hasta birlikte tedavi planına karar verdiğinde, hastaya uygun olacak özel alignerlar, üretilir. Her bir alignerı seride bir sonrakine geçmeden önce 2 hafta boyunca takılmalıdır. Alignerlar, sayısı kişiden kişiye değişmekle beraber, üst ve alt çene full bir tedavi için 18-36 aligner içerir ki bu vakanın durumuna göre yaklaşık 9-18 ay gibi bir zamana karşılık gelmektedir.

Tedavi İşlemi Süresinde

Telsiz Ortodonti tedavisinde, hasta ve doktoru tarafından belirlenen sürede tamamlayabilmek için, alignerları, yemek yemek ve dişlerinizi fırçalamak haricinde gece gündüz takılmalııdr. Tedavinin takibi için ve bir sonraki aligner setini almak için 4-6 haftada bir doktorunuza kontrole gidilmelidir. Tüm tedavi süresince küçük hareketler farkedeceksiniz ve dişleriniz yavaş yavaş dengeli ve sağlıklı bir gülüşe doğru hareket edecektir.

Dentagora Ağız ve Diş sağlığı Polikliniği; İzmir’de Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) işlemleri ile ilgili olarak tüm şubelerinde nitelikli ve uzman kadrosuyla diş tedavileriniz için hizmetinizdedir.

Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dent Agora Whatsapp Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?