Skip to content

Zirkonyum Diş Kaplama İzmir

izmir zirkonyum kaplama

 

Zirkonyum Diş Kaplama İzmir

Günümüzde diş hekimliği alanında pek çok ilerleme kaydedilmiştir. Böylece en kötü dişler bile farklı prosedürler yardımıyla düzeltilip restore edilebilmektedir. Günümüzde dişleri restore etmek için kullanılan en etkili prosedürlerden biri de zirkonyum diş kaplama İzmir işlemidir.

Zirkonyum diş kaplama, herhangi bir metal içermediği için dişin görünümünü en üst düzeye çıkarır. Bu nedenle kullanıldıktan sonra kaplamalı dişi, doğal dişten ayırt etmek çok zor olacaktır. Zirkonyum diş kaplaması, beyaz renge sahip bir metal alaşımı türünden yapılır ve bu günlerde diş endüstrisinde önemli ölçüde kullanılmaktadır.

Zirkonyum diş kaplamasının beyazlığı, dişlerinizi doğal hallerinde tutacak ve sonuç olarak yüzünüze harika bir görünüm kazandıracaktır. Ayrıca zirkonyum kaplama üretiminde metal kullanılmaz. Bu nedenle sıcağa ve soğuğa karşı çok hassas olanlar, bu kaplamayı rahatlıkla kullanabilirler. Çünkü kaplamanın içinde metal varsa sıcağı veya soğuğu çekebilir ve bu sorun, diş hassasiyetine neden olabilir. Öte yandan metalin varlığı, diş kaplamasının genleşmesine ve büzülmesine bile yol açabilir. Bu da kullanım ömrünü kısaltır.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama, beyaz ve pudramsı bir seramik malzeme olan zirkonyum dioksitin kullanıldığı bir diş kaplama prosedürüdür. Zirkonyum, metalin dayanıklılığını, seramik dişlerin estetiği ve benzerliği ile birleştiren bir maddedir.

Zirkonyumun seramik özellikleri ve doğal beyaz rengi, diğer dişlerinizle uyumlu olmasını sağlar. Bu kaplama, her biri kendi kalınlığına sahip farklı şekillere sahiptir. Diş hekiminiz sizin için en iyi seçeneği seçecektir.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş yapımı, oldukça basit ve nispeten hızlıdır. Zirkonyum kaplama adımları şunlardan oluşur:

 • Konsültasyon ve hazırlık

Prosedürden önce diş hekimiyle detaylı bir şekilde görüşmek gerekir. Diş hekimi, bu aşamada zirkonyum diş kaplama için uygun olup olmadığınızı belirleyecek. Ayrıca hazırlık aşaması da prosedürün başarısı için çok önemlidir. Bu süreçte sigarayı bırakmalı ve sağlıklı beslenmelisiniz.

 • Anestezi

Bütün diş tedavilerinde olduğu gibi zirkonyum kaplama da anestezi altında yapılır. Tipik olarak bu işlem, lokal anestezi veya zaruri durumlarda genel anestezi altında yapılır.

 • İşlem

Bu işlem, hastaya bağlı bir sürece sahiptir. Genellikle 7 ile 9 gün kadar sürer ve diş sayısına göre değişiklik gösterebilir. Diş hekimi, dişleri kaplama için aşındırır ve ölçü alır. Bu ölçüye göre geçici ve kalıcı dişler üretilmeye başlar.

Zirkonyum, kişiye özel olduğu için gerekli testler de bu aşamada yapılır. Hasta, görünüşünü beğenmezse ve değişiklik gerektiriyorsa gerekli iyileştirmeler yapılır. Uygun zirkonyum diş kaplamaları üretildikten sonra diş hekimi, bunları özel yapıştırıcılar yardımıyla dişlere yapıştırır.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Her yaşta, estetik veya başka nedenlerle zirkonyum kaplama tercih edilebilir. Zirkonyum diş, beyaz renge sahip olan bir alaşımdır. Bundan dolayı bu kaplama türünün tercih edilmesinin en büyük nedeni, estetik gülüş kazanmaktır. Ayrıca bu kaplama tipi, diş beyazlatma işlemlerinden hiçbir sonuç alamayan kişilerin de sıkça tercih ettikleri bir işlemdir.

Dişlerinde sararma veya grileşme problemi olan kişiler de bu kaplama türünü seçebilirler. Ayrıca bu kaplama tedavisi, ayrık diş sorunlarında, estetiğini tamamen kaybetmiş dolgularda ve estetik bir gülüşü kazanmak amacıyla da tercih edilir.

Zirkonyum Dişin Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum dişin avantajları, malzemenin kendisinin özelliklerinden kaynaklanır. Genel olarak zirkonyum diş kaplamanın avantajları şunlardır:

 • Metal içermez ve biyouyumludur: Eski dönemlerde yaygın olarak kullanılan metal-seramik kaplamaların aksine zirkonyum kaplama, alerjiye neden olabilecek veya insan vücudu ile uyumlu olmayan metal alaşımları içermez.
 • Azaltılmış kalınlık: Yeni minimal mine katmanlama teknikleri sayesinde bu kaplama, minimum kalınlıklarda yapılabilir. Bu, orijinal dişin daha az törpüleme gerektirdiği anlamına gelir.
 • Hızlı işlem: Zirkonyum kaplamanın üretimi, geleneksel çözümlere göre daha kısa sürelere sahiptir ve hasta için bekleme süresi daha azdır.
 • Doğal renk: Doğal dişlerin rengine en uygun tonlarla özelleştirilebilir.
 • Yüksek estetik verim: Zirkonyumun yarı saydamlığı ve parlaklığı yüksek oranda estetik bir görünüm kazandırır.
 • Düşük ısı iletkenliği: Hoş olmayan hisler olmadan sıcak ve soğuk yiyecekleri rahatlıkla tüketmeyi sağlar.
 • Yüksek dayanıklılık: Bu özelliği sayesinde kaplama, uzun süre boyunca dayanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Zirkonyum diş kaplama işlemi, ortalama olarak 5 ile 8 gün içerisinde sonuçlanır. Bu süreç içerisinde hem hastaların ağız ile diş bakımı hem de gerekli olabilecek bütün prosedürler sıralı bir şekilde tamamlanır.

Zirkonyum Diş Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş kaplamaları çok dayanıklıdır. Bu nedenle kullanım ömürleri, sıradan kaplamalara göre birkaç kat daha fazla ve uzun raf ömrüne sahiptir. Bununla beraber zirkonyum diş kaplama ömrü, ortalama 10 ile 15 yıl kadar sürebilir.

Ancak yine de diş kaplamasına bakma şeklinizin, kullanım ömrünü de etkilediğini unutmayın. Kesinlikle ağız ile diş hijyenine dikkat etmezseniz ve ayrıca çok sert cisimleri dişlerinizle çiğnerseniz, zirkonyum kaplamaya çok fazla baskı yaparak kullanım ömrünü azaltırsınız.

Zirkonyum Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Zirkonyum kaplama, aranacak bütün temel faktörleri mutlaka karşılamalıdır. Zirkonyum kalitesini anlamak için prosedürden sonraki durumları tespit etmek gerekir.

Örneğin, kaplama işleminden sonra hiçbir şekilde yanak ısırma sorunu yaşamamalısınız. Diş etinizde baskı veya kanamanın da ortaya çıkmaması gerekir. Konuşma sırasında ise sesler net ve doğru bir şekilde çıkmalıdır. Son olarak kaplama boyutları, doğal dişlerinizin boyutlarıyla aynı olmalıdır.

Zirkonyum Diş Kırılırsa Ne Yapılır?

Zirkonyum diş, çok dayanıklı olduğu için kırılma ihtimali çok düşüktür. Ancak, travma veya düşme nedeniyle nadiren de olsa kırılabilir. Bu durumda kaplamanın kırılma şekli önem arz eder.

Örneğin kaplamalar, hiçbir travma olmaksızın takıldığı bölgeden düştüyse bunu diş hekimi basit bir şekilde yapıştırabilir. Ancak kaplamalar çatladıysa veya tamamen kırıldıysa değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için zaman kaybetmeden diş hekimine görünmek gerekir.

Zirkonyum Diş Temizliği

Zirkonyum diş temizliği, normal dişler gibi yapılır. Bakım, kaplamanın ömrünü etkilediği için mutlaka rutin haline getirilmedir. Zirkonyum diş temizliği için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Her öğünden sonra mutlaka dişler, doktorun önerdiği diş macunlarıyla beraber fırçalanmalıdır.
 • Diş ipi, gün içerisinde minimum iki defa kullanılmalıdır.
 • Özellikle de yatmadan önce ağız içi, bakım sularıyla çalkalanmalıdır.
 • Yılda minimum iki defa diş hekimi ziyaret edilmelidir.
 • Sert cisimler asla çiğnenmeli veya ambalajlar, dişler kullanılarak açılmamalıdır.

İzmir Zirkonyum Diş Kaplama

İzmir zirkonyum kaplama, kaybettiğiniz özgüveni yeniden kazanmanıza yardımcı olur. Zirkonyum, doğal olarak beyaz olduğu için diğer dişlerinizle mükemmel bir şekilde eşleşir. Zirkonyum şeffaftır, bu nedenle doğal dişlerinizin netliğini taklit eder. Zirkonyum kaplama İzmir ile daha güzel bir gülümseme elde edersiniz. Bu kaplama tipi, tamamen biyouyumludur ve alerjik bir reaksiyona da neden olmaz.

İzmir zirkonyum kaplama prosedüründe kullanılan zirkonyum, en güçlü maddedir ve aşınmaya veya yıpranmaya karşı son derece dayanıklıdır. İyi muhafaza ederseniz bu kaplamalar, uzun yıllar boyunca dayanabilir. Bunlar, dişlerinize de iyi bir şekilde yapışır.

Birçok diş kaplaması, hastalar tarafından yıllarca düzenli kullanımla korozyona uğrayacaktır. Yıllar içinde tüketilen çeşitli sıvılar ve yiyecekler diş kaplamalarının aşınmasına neden olur. Ancak zirkonyum, diğer birçok kaplama türü gibi korozyona uğramaz. Bu durum da yüksek oranda uzun ömürlü olabilmesine katkıda bulunur.

İzmir Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları, bölgeye, diş hekimi ile beraber diş teknisyeninin tecrübesine, kaplamanın boyutuna göre büyük ölçüde değişmektedir. Ancak genel olarak zirkonyum kaplama fiyat veya ücretleri, özelliklerin fazla olmasından dolayı diğer kaplamalardan pahalıdır.

Zirkonyum kaplama fiyatı İzmir için de farklılık gösterir. Örneğin zirkonyum diş fiyatları İzmir için bir ilçedeki fiyatlar, diğer ilçelere göre farklı olabilir. Bu yüzden İzmir zirkonyum diş fiyatları için mutlaka diş hekimiyle görüşmek gerekir. İzmir zirkonyum diş fiyatları, her ne kadar farklı olsa da zirkonyumun yüksek dayanıklılığı, doğal görünümü ve biyouyumluluğu bir kereliğine ödemeye değecektir.

Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dent Agora Whatsapp Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?