Skip to content

Periodontoloji

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi (Periodontoloji)

Diş eti hastalıkları ve tedavisi diğer adıyla periodontoloji tedavisi, dişleri çevreleyen dokular, iltihabi hastalıklar ve bunların tedavisi ile ilgilenen ana bilim dalıdır. Periodontitis tedavisi, dişleri destekleyen çevre dokularda spesifik mikroorganizmalar tarafından oluşturulan, periodontal ligament ve alveoler kemikte ilerleyen yıkım, periodontal cep oluşumu, dişeti çekilmesi veya her ikisi ile sonuçlanan iltihabi bir hastalıktır.

Periodontal hastalıkların oluşmasında genetik, çevresel ve sistematik faktörlerde rol almaktadır. Epilepsi, diyabet, kalp damar hastalıkları, down sendromu, AIDS ve kan hastalıkları da sistemik faktörler içinde sayılabilir.

Periodontal hastalığın en sık rastlanılan belirtisi dişetlerinde görülen kanamadır. Bu durumda dişetlerinin kızarık, parlak ve şişkin görünümde olduğu gözlenir. Ayrıca bu belirtilere ek olarak ağız kokusu, dişetlerinde kanama ve dişlerde hassasiyet de eşlik edebilir.

Günümüzde her yaşta gözlenebilen periodontal hastalıklar her bireyi farklı boyutlarda etkilemektedir. Çoğu zaman ağrı gibi rahatsız edici bir semptom gözlenmediği için belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Bu durumda ilerlemiş periodontal hastalığı bulunan bireylerde, diş destek dokularındaki yıkım sebebiyle çürüğü bulunmayan sağlam diş kayıpları gözlenebilmektedir.

Periodontoloji tedavisi ile sağlıksız olan dişlerin olabildiğince uzun süre ağızda kalması amaçlanmaktadır. Periodontal hastalığın tipi ve şiddetine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler; öncelikle ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival operasyonlar olarak özetlenebilir.

Ayrıca yüksek gülme hattı olan bireylerin diş eti estetiğini sağlamak da, periodontal tedavi kapsamına girmektedir. Hastalığın tipi ve şiddeti; hastanın alışkanlıkları ve hekim ile olan koordinasyonu, ağız hijyeninin standardı, tedavi planlaması ve başarısını doğrudan etkilemektedir.

Periodontoloji tedavisi, erken teşhis ile gerekli müdahaleler yapıldığında sonuçları kesin ve hasta memnuniyetinin en yüksek oranda olduğu bir tedavi şeklidir. Bu yüzden düzenli dişhekimi kontrolü her zaman önemlidir.

Dentagora Ağız ve Diş sağlığı Polikliniği; İzmir’de diş eti hastalıkları ve tedavisi diğer adıyla Periodontoloji tedavisi işlemleri ile ilgili olarak tüm şubelerinde nitelikli ve İzmir diş eti hastalıkları uzmanı ve uzman kadrosuyla diş tedavileriniz için hizmetinizdedir.

Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dent Agora Whatsapp Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?