Skip to content

Pedodonti

İzmir Pedodonti (Çocuk Diş Hekimi)

Çocuk diş hekimi İzmir (Pedodonti), 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinde çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri sebeplerle oluşabilecek sorunların giderilmesini, ağızda var olan dişlerin de sağlıklı olarak korunmasını amaçlar.

Ağız içerisinde toplam 20 adet süt dişi bulunmaktadır. Süt dişleri birincil olarak beslenme de aktif rol oynamakta olup çocukların büyüme ve gelişimi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bunun yanında çocukların düzgün konuşma yetisi kazanması açısından da oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda 1 düzenli yapılan çocuk diş hekimi İzmir kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu problemlerin erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra tanı ve tedavi planlaması hakkında hasta ve ilgili aile bireyine bilgi verilir. Özellikle süt faktörü ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için birçok yöntem uygulamaktadırlar.

Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireyler ve çürüğe yatkın hastaların, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir. Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır.

Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri örterek, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-%80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

Dentagora Ağız ve Diş sağlığı Polikliniği; tüm çocuk diş hekimi İzmir (Pedodonti) tedavisi işlemleri ile ilgili olarak tüm şubelerinde nitelikli ve İzmir pedodonti uzmanları ve uzman kadrosuyla diş tedavileriniz için hizmetinizdedir.

Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dent Agora Whatsapp Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?