20’Lik Diş Ameliyatı

20lik diş

Yirmi yaş dişleri ağızda en son çıkan ve çiğnemeye yardımcı azı dişlerindendir. 20’lik dişlerin yapısı, çıkma süresi ve çıktığı yaş kişiden kişiye değişebilir. Çoğu zaman çene yapısına uygun çıkmaması ve yeterince temizlenemediği için çürüme ve apse gibi nedenlerle kişinin konforuna engel olabilir. Bu durumda da diş hekimi doğru bir tedavi ya da 20’lik diş çekimi önerebilir.

20’lik Diş Nedir?

Çenenin en arkasında ve en son çıkan azı dişlerine 20’lik diş denir. Dişlerin gelişimi için yeterli çene genişliğine ulaşıldığında 20’lik dişler tam olarak çıkabilir. Bu durum 20 yaştan yıllar sonrasını da bulabilir. Yani 20’lik dişlerin sadece 20 yaşında belirip çıktığını söylemek doğru olmaz. Sağ ve solda çenede yer alan bu dişler toplamda 4 tanedir. Arkada yer aldıkları için diş fırçalarken bu dişlere kadar detaylı temizlik yapmak ya da diş ipi kullanmak zordur. Bu nedenle genelde doğru yapıda çene kemiğinde yerleşim gösteremediği için 20’lik dişlerin çekilmesi gerekir. Böyle hastalarda gömülü 20’lik diş ağrısı görülebilir. Bu durumda hastalar dişlerini emanet edecekleri uzman bir diş hekimi arayışına girerler. İzmir 20’lik diş çekimi konusunda alanında uzman diş hekimleri olasıyla en çok talep gören şehirlerdendir.

20’lik Diş Ne Zaman Çıkar?

18-30 yaş aralığında çene arkasında çıkan ya da çıkmaya başlayan 20’lik dişler çiğnemeye yardımcıdır. Bu yaş aralığında çıksa da dişlerin çenede belirginleşmeye başlaması 11 yaşa kadar düşebilir. Kimi zaman yaşlılık döneminde de çıkmaya başlayan 20’lik dişlerin sağlıklı çıkıp çıkmaması ya da hangi yaşta çenede belireceği, hastanın kemik gelişimine bağlıdır. Her hasta için “20’lik diş kaç yaşında çıkar?” sorusuna verilecek net bir cevap yoktur. 20’lik dişler bazı hastalarda gelişimi hızlı ve sağlıklı şekilde olurken, bazı hastalarda 20 yaşından yıllar sonra bile çenede belirmeyebilir. Gelişimi doğru şekilde gerçekleşmeyen dişler çenede ciddi ağrılar yaşatabilir. Hastalar bu durumda da sağlıklı büyümeyen dişler için “20’lik diş ağrısı ne kadar sürer?” sorusunu sorarak ağrılarına çözüm arayabilirler.

20’lik Diş Belirtileri Nelerdir?

Her 2 çenede sağ ve solda arkada yer alan 20 yaş dişleri bulunduğu yer nedeniyle yutak bölgesine ve lenf bezlerine çok yakındır. Her diş herhangi bir patolojide kişiye zorluk çıkarabilir. Ancak azı dişleri büyük bir köke sahip olmaları nedeniyle de bu ağrı eşiğini kolayca aşabilir. Sağlıklı olarak çenede gelişimini yapamayan 20 yaş dişleri bazı belirtiler verir. 20’lik diş belirtileri hastalarda en çok şu şikayetlerle ortaya çıkar:

  • Çene kemiğinde ağrı ve şişme
  • Lenf bezlerinde ağrı ve şişme
  • Diş etinde renk değişikliği ve ağrı
  • Ağız kokusu
  • Kulağa vuran ağrı
  • Çiğneme sırasında ağrı
  • Dişin belirdiği yerde apse

Gömülü 20’lik Diş Nasıl Anlaşılır?

20’lik dişlerin çekilmesi gereği için birden fazla problem sayılabilir. Genelde çene kemiğine gömülü kalıp doğru şekilde çıkamadıklarında, çürüdüklerinde, bulunduğu yerde kist olması nedeniyle, apse oluşturduklarında, yanağa batma yaptıklarında çekilmesi önerilir. Hastalar dişin çekimine çekinceyle yaklaştıklarında “20’lik diş çekilmezse ne olur?” sorusunu sorarak endişelenebilirler. Ancak doğru tedavi için önce diş hekimi muayenesi ve bu durumun gerekliliği düşünülmelidir. Uzman bir diş hekimi 20’lik dişin sağlıklı şekilde gelişip gelişmediğini kolayca anlayabilir. Gömülü 20’lik diş tespiti için hekim öncelikle hastanın şikayetlerini dinler ve görüntüleme tetkikleri ister. Çünkü röntgen görüntüsünde gömülü 20’lik dişin belirgin şekilde diğer dişlere baskı yaparak gelişmeye çalıştığı görülür. Ayrıca herhangi bir kist oluşup oluşmadığı ve gereken işlemin aciliyeti de görüntülere bakılarak tespit edilir ve tedavi planlanır.

20’lik Diş Nasıl Çekilir?

Hastanın muayenesinden sonra doğru tedavi uzman hekim tarafından planlanır. Dişler kişiye rahatsızlık vermeye başladığında en erken yaşta çekilmesi önerilir. İlerleyen yaşlarda hem hücre yenilenmesi daha yavaş olduğu hem de kemik gelişimi tamamlandığı için işlem daha zor ve iyileşme süresi uzun olabilir. 20’lik dişler bazen doğru pozisyonda çıkabilir ama bu sırada çene kemiğinde yeterli genişlik yoksa ve diş çıkarken diğer dişlere baskı ve ağrı yaşatıyor, sağlıklı dişlerde sıkışmaya ve hassasiyete neden oluyorsa çekilmesi gerekir. Bu dişler normal diş çekimi prosedüründe yapılır. Bazı durumlarda 20’lik dişler yandaki dişe 90 derece açıyla çıkmaya çalışıyor ve diş çenede doğru pozisyonda değilse ameliyat şeklinde işlem yapılır. Diş etinde küçük bir kesi açılarak tek seferde ya da diş çıkarılmadan önce parçalanıp parçalar halinde çeneden çıkarılabilir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulandığı için hasta sadece çekme ve baskı hissedebilir, ağrı olmaz. Bu şekilde yapılan 20’lik diş çekimi sonrası hasta, verilen tavsiyelere uyarak daha kolay bir iyileşme süreci geçirir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası

Ameliyattan hemen sonra diş hekimi bölgeye gazlı bez uygulaması yapar ve bu bezi birkaç saat ağızda tutmanız gerekir. Ancak bezi değiştirip yerine başka bir bez ya da pamuk kesinlikle koyulmamalıdır. Çünkü hekimin yerleştirdiği gazlı bez sterildir ve yerine kanamayı durdurmak amacıyla koyulan ürünler enfeksiyon riski yaratabilir. Ameliyattan sonra birkaç saat süren sızıntılı kanama normaldir. Kanama, çiğneme ve yeme devam ettikçe 1-2 gün aralıkla sürebilir. Bu 2 günde bölgeye buz kompresi yapmak tavsiye edilendir. Yara iyileşene kadar sert yiyecekler yenmemeli, diş fırçalarken ameliyat alanına dikkat edilmelidir. Ameliyattan sonra diş temizliği aynı şekilde devam etmelidir.

Gömülü 20’lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Hastalar ameliyattan sonra iyileşme sürecini hemen atlatmak isterler. Çünkü küçük bir cerrahi kesi olsa da 20’lik diş ameliyatları birkaç gün dinlenme gerektirir. “Gömülü 20’lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer?” merakıyla hastalar bu iyileşme sürecini geçirebilirler. Hekimin tavsiyelerine uyarak birkaç gün daha özenle hareket etmek iyileşme süresini kısaltır. Çene hareket ettikçe bölgede ağrı oluşabilir. Kanamanın devam ettiği 1-3 günde hafif ağrı ihtimali için hekim ağrı kesici reçete edebilir.

20’lik Diş Çekilmezse Ne Olur?

20’lik dişin çekilmesi diş hekiminin muayenesi ve tavsiyesi ile planlanan bir süreçtir. Bu ameliyat gerekli görülmüşse çenede apse, diş etlerinde ağrı ve diğer dişlerde ağrı gibi problemler var demektir. 20’lik dişlerin çekilmemesi durumunda dişin olduğu alanda apse ilerleyerek enfeksiyon ya da kist riski oluşturabilir.

20’lik diş ameliyatı ile ilgili İzmir Bornova Diş Hekimi’nden randevu almak için tıklayın.