Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

dişteki siyah lekeler

Her birey; parlak, bembeyaz bir gülüşe sahip olmak ister. Ancak bazen dişteki siyah lekeler, sararma, diş minesinin zarar görmesi gibi durumlar hayal edilen mükemmel gülümsemeye gölge düşürebilir. Peki, dişteki siyah lekeler nasıl geçer?

Bu problemi ortadan kaldırmak adına altta yatan neden tespit edilmeli, bleaching (diş beyazlatma) gibi yapılabilecek tedailer uygulanmalı e gerekli önlemleri alarak problemin yeniden ortaya çıkması engellenmelidir. Bu sayede diş beyazlatma İzmir uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir.

Dişteki Siyah Lekeler Neden Olur?

Dişteki siyah lekeler neden olur; sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Bu probleme sahip bireyler nedenleri inceleyerek kendilerinde var olan bir alışkanlığı değiştirebilir veya eğer bir sağlık problemi söz konusuysa tedavi olmak için ilgili kliniğe başvurabilirler. Dişteki siyah lekelerin nedenleri;

 • Çay – kahve tüketme alışkanlığı
 • Asitli ve şeker oranı yüksek besinleri sık sık tüketmek
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Bazı sistemik sağlık problemleri
 • Bireyin ağız bakımına özen göstermemesi veya ağız bakımını yetersiz uygulaması
 • Enfeksiyon şeklindedir.

İzmir Diş Beyazlatma Tedavisi (Dental Bleaching)

Diş beyazlatma İzmir tedavisinde iki farklı seçenek vardır. Bu seçeneklerden hangisinin uygulanacağı bireyin beklentilerine ve bütçesine göre diş hekimi ile birlikte kararlaştırabilecekleri bir durumdur. Bunlar;

 • Ev tipi diş beyazlatma tedavisi
 • Ofis tipi diş beyazlatma tedavisi şeklindedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Tedavisi

Bireyin dişlerinin ölçüsü alınarak bir kalıp çıkarılır. Ardından bu kalıba göre şeffaf plak yapılır. Hazırlanan plağın içerisine dişleri beyazlatma özelliğine sahip olan Karbomid Peroksit adlı jel formda bir madde koyulur.

Diş hekiminin önerisine göre 10 – 15 gün boyunca tedavi devam eder ve plağın dişlerde günde 4 – 5 saat kalması gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta koyulacak olan jel miktarının doğru ayarlanmasıdır. Gereğinden fazla miktarda uygulandığında bireyin diş etlerinde aşınma, hassasiyet ve ağrı oluşabilir. Eğer böyle bir durum fark edilirse ağız bol su ile çalkalanmalı, diş etlerine yapısında E vitamini bulunan özel kremler sürülerek bölge rahatlatılmalıdır.

Hangi kremin birey için uygun olduğuna bireyler diş hekimlerine danışarak ulaşabilirler.

diş beyazlatma

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Tedavisi

Bu uygulama genel olarak bireyin klinik ortamda en çok 2 seansa katılmasını gerektirir. Uygulamanın 2 seanstan fazla gerçekleştirilmesi dişteki hassasiyeti arttırabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

İlk olarak diş renginin ne kadar değişime uğradığı diş hekimi tarafından yapılan muayene ile analiz edilir. Dişlerin işlem öncesinde bol su ile yıkanması ve tamamen kurulanması gerekmektedir.

Uygulamaya başlarken yanak ekartörü takılır ve dişlerdeki renk değişiminin şiddeti kontrol edilir. Ardından dil tutucu konularak dilin uygulamayı sekteye uğratmasının önüne geçilir.

Diş diplerindeki dişetlerinin zarar görmemesi için rezin bariyer uygulaması yapılır. Hiçbir sızıntının olmayacağından emin olunur.

Alt ve üst çeneye yaklaşık 10’ar saniye LED ışık tutulur ve uygulanan maddeler sertleştirilir.

Daha sonra yapısında Hidrojen Peroksit ve daha başka maddelerin yer aldığı bir jel madde dişlerin bütün yüzeyine sürülür. Bu aşamada 15 – 20 dakika boyunca beklenir ve dişlerin ton ton renginin açıldığı görülür.

Ardından jel silinerek bölgeden uzaklaştırılır.

Halk arasında bulunan yaygın inanışın aksine bu tedavinin dişler için herhangi bir zararı yoktur. İlk günler bireyde hassasiyet oluşabilir ve bu normal bir durumdur. Kendiliğinden zamanla geçer.

İlk günler en çok dikkat edilmesi gereken nokta dişin rengini değiştirebilecek herhangi bir gıda maddesinin tüketilmemesidir. Gıda boyası içeren besinler de buna dahildir.

Birey bundan sonraki süreçte ağız bakımına gereken özeni göstererek uygulamadan aldığı sonucu kalıcı hale getirebilir. Bunun için günlük ağız bakımının ihmal edilmemesi, kahve ve çay gibi içecekleri tüketirken pipet kullanımı, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulması gibi birtakım önlemler alınabilir. Aksi halde zamanla dişler çok fazla aşındırıcı ve sarartıcı maddelere maruz kaldıklarından yeniden sararak, eski kötü görünümüne dönebilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatmanın Avantajları

Bireyler İzmir diş beyazlatma tedavisi yaptırmayı düşünürken ofis tipi mi, ev tipi mi daha avantajlı karar vermekte zorluk çekebilirler. Her iki uygulamanın da kendine göre avantajları vardır ve en iyi karar için bireyler mutlaka doktor kontrolüne gitmelidir.

Ev tipi diş beyazlatma uygulamasının sağladığı en büyük avantaj daha ekonomik olmasıdır. Bireyler eğer gerçekten doktorlarının dediği her şeyi eksiksiz biçimde uygularlarsa tedavi başarılı olacaktır. Bu nedenle işlem öncesinde doktorlarından eğitim alırken dikkatle dinlenmeli, herhangi bir konuda takılınca doktorlarına danışmalıdır.

Ofis tipi diş beyazlatma tedavisinin sağladığı avantajlar ise;

 • Oldukça hızlı sonuç alınır. Ev tipinde haftalar boyunca beklemek gerekirken ofis tipi uygulama 1 – 2 seansta istenilen sonucu verir.
 • Düğün, önemli toplantılar, iş görüşmesi gibi acil durumlardan birkaç önce uygulanabilir.
 • Tüm işlemler diş hekimi tarafından yapılır. Bu sayede risk faktörleri en aza indirgenmiştir. Ev tipi uygulamada bireyler işlem konusunda deneyimli olmadıkları için diş etlerine zarar verebilirler. Ancak ofis tipi uygulamada diş etlerini %100 koruma adına detaylı işlem yapılır.
 • Bir süre devam eden koruyucu tedaviler sayesinde işlemin sonucu daha kalıcı hale gelebilir ve daha açık tonda renk elde edilebilir.
 • İşlemler klinik ortamda ev tipi uygulamasına göre çok daha hijyenik biçimde gerçekleştirilir.
 • Diş minesinin zarar görmemesi için uygulamanın dozu bireye özel direkt olarak doktor tarafından kontrollü biçimde ayarlanır. Ev tipi uygulamalarda bireyler fazla doz uygulayarak işlemi yanlış yapabilirler.