Kanal Tedavisi Nedir? – İzmir Kanal Tedavisi

izmir kanal tedavisi

Ağız ve dişlerin sağlıklı olması, tüm vücudun sağlıklı olması için gerekenlerin başında gelir. Ağız, vücut florasının en zengin alanlarından biri ve vücudun ilk giriş kapısıdır. Ayrıca kişide özgüven kaygısı yaratan durumlar arasında ağız kokusu ve dişte oluşan patolojiler yer alır. Diş tedavi modelleri bu nedenle çok geniş bir skaladadır. Dişte enfeksiyon ve içten çürümeler için yapılan kanal tedavisi de diş hekimliği müdahaleleri içinde en sık yapılan uygulamalardandır. Kanal tedavisindeki amaç, dişin pulpa denilen iç kısmının fonksiyon görememesi durumunda bu alanın boşaltılarak yerini biyolojik dolgu malzemeleri ile doldurmaktır. Bu sayede diş enfeksiyondan ve güçsüzleşmiş tabakadan ayrılarak tekrar kullanılabilir yapı kazanır. Hem var olan diş için güçlendirme sağlamak hem de hastanın diş kaybının önüne geçmesi ile tercih edilen bir yöntemdir. Bir dişi kurtarmak hekimin ilk görevidir ve kişinin kendi dişinin yerini yapay dişi tutamaz. Bu nedenle kanal tedavisi uygulanabilir olduğunda hastalar için de en iyi seçenektir. Tedavi için araştırma yapan hastalar, uygulamanın nasıl olduğunu öğrendikten sonra “kanal tedavisi acıtır mı?” gibi sorularla tedaviye hazırlanmak isterler. Bu yazıda merak edenler için kanal tedavisi hakkında detaylı bilgi hazırladık.

Kanal Tedavisi Nedir?

İzmir Endodonti, dişin en iç yapısı olan pulpa ile ilgili tedaviler konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimliği dalıdır. Kanal tedavisinde de amaç pulpada meydana gelen bozulmaları gidermek, enfeksiyonları temizleyip dişi onarmak ve kişinin kendi dişini kullanmasını sağlamak olduğundan, dolgu konusunda işinin uzmanı diş hekimleri bu alanda hizmet verir. Bu işlemi anlamak için dişlerin yapısını bilmek işe yarayabilir. Her diş yapısal olarak aynı içeriğe sahiptir. Vücudun en sert tabakası olan mine tabakası en dışta, altında dentin tabakası ve en içte dişin beslenme ve iletim özelliklerini sağlayan pulpa tabakası bulunur. Pulpada sinir uçları ve kan damarları bolca bulunur. Bu tabaka dişin beslenmesini sağlar. Dişte meydana gelen içten çürüme olayı bu tabakaya zarar verir ve dişin hem iletim sistemini hem beslenmesini bozar. Dişin içinde, yani pulpada meydana gelen enfeksiyon kaynaklı çürümeler temizlendikten sonra yapılan dolgu ile hasta kendi dişini kullanabilir.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Uygulanması Gerekir?

Diş çürükleri hastalar için hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kısıtlayıcı olabilir. Çürüme nedeniyle ağız içinde sayıca artan zararlı bakteriler kötü bir görüntü oluştururken ağız kokularını da beraberinde getirir. Ayrıca çürüme nedeniyle kişi kalabalık alanlarda bulunmaktan hoşlanmayabilir, ağız kokusu nedeniyle sosyal ortamdan uzaklaşabilir. Özellikle endodonti tedavisi gerektiren durumlarda, derin diş çürükleri sadece diş çürümesine ve var olan çürük dişe zarar vermekle kalmaz, çene kemiğine ve diğer sağlıklı dişlere de enfeksiyon yayılmasına neden olabilir. Bu durumlar ile birlikte kişide belli şikayetler oluşur. Genellikle bu şikayetler şunladır:

  • Dişte çatlama
  • Diş etinde kızarmalar ve yaralar
  • Çeneye vuran ciddi ağrı
  • Travmaya bağlı diş kırılmaları
  • İçten oluşan diş çürümeleri

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman bir endodontist tarafında yapılan muayene sonrası planlanan tedavi uygulanmadan önce, hastalar “kanal tedavisi nasıl yapılır?” sorusunu sorarak merak ettiklerini öğrenmek isterler. Çünkü derin çürüklerde dişin temizlenmesi ve dolgu işlemi anestezi altında yapılır. Muayeneden sonra tedaviye karar verilince uygulama alanına lokal anestezi için enjeksiyon yapılır. Bölgede his kaybı olması beklenir. İşlem sırasında dişin temizlenmiş olması hekimin işini kolaylaştıracaktır. Sivri bir alet olan diş eğesi yardımıyla dişin köküne inilerek derin çürük kalıntıları temizlenir. Bölge tamamen enfeksiyon ve ölü dokudan arındırılır. Dişin iç kısmı temizlenip boşaltılmış olacağından yalıtkan dolgu malzemesi ile dişin kök kısmı mühürlenir. Eğer dişte kırılma, çatlama bulunuyorsa veya ilerleyen zamanlarda çatlama olma ihtimali varsa porselen kaplama ile diş desteklenir. Tedaviye ihtiyaç duyan hastalar için İzmir kanal tedavisi alanında uzman diş hekimlerinin olduğu şehirlerden biridir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi dişin durumuna göre ve diş hekiminin tedavi planına göre değişen bir uygulamadır. Genellikle dişte ciddi boyutta enfeksiyon veya kist durumu yoksa tek seferde kanal tedavisi tamamlanır. Eğer dişteki enfeksiyon dişin kök kısmına varan boyutlarda olup ciddi seviyelere ilerlemişse ilk seansta diş tamamen temizlenir ve 2. seansta işlem tamamlanır. Her seans yaklaşık olarak 40-50 dakika sürer.

Kanal Tedavisi Acıtır mı?

Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır. Yani tüm çene değil, dişin olduğu yere uyuşturucu enjeksiyon verilir. Bu nedenle işlem sırasında ağrı ve acı olma ihtimali yoktur, sadece çenede baskı ve çekme gibi hisler olabilir. Kanal tedavisi sonrası ağrı oluşma ihtimaline karşı hekimin tavsiyelerine ve verdiği reçeteye uyulması önerilir.

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Tıpta her tedavi sonucunda %100 başarı olmadığı, bazen komplikasyonlar olduğu durumlar olabilir. Başarısız kanal tedavisi belirtileri de kendini bir süre sonra gösterir. Genelde şu durumlarda bazı komplikasyonlar olduğu düşünülür:

  • Diş etinde renk değişmesi
  • Dişte ağrı ve hassasiyet
  • Diş kökünde ağrı
  • Dişin kök kısmında temizlenememiş enfeksiyon nedeniyle çürükte büyüme

Yukarıdaki belirtiler durumunda uzman diş hekimine başvurmalı ve gerekli tedavi prosedürleri uygulanmalıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Hasta tedavi sonunda hızlı ve ağrısız bir iyileşme süreci için diş hekiminin tavsiyelerini dikkatle dinlemeli, gerekenleri yapmalıdır. Uygulama sonrası ağız temizliği aynı şekilde devam etmelidir. İşlem sonrasındaki 2 saat içinde herhangi bir şey tüketilmemelidir. 1-2 gün işlem bölgesinde hassasiyet olabilir. Bu durumda hafif ağrı ve baskı hissi için diş hekimi ağrı kesici verebilir. Hekim gözetiminde ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi, tedavinin gerektiği diş yapısına, çürümenin boyutuna, hastanın öyküsüne göre değişebilir. Bu nedenle her hasta için seans uzunluğu ve işlem ücreti değişebilir. İzmir kanal tedavisi fiyatları seçenekleri diş hekiminin muayenesi sonrasında gerekenlere göre belirlenir ve uygun tedavi planlanır.