Diş Eti Hastalığı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Ağız ve diş sağlığı için iyi bir ağız hijyeni sağlamak önemlidir. Diş ipi kullanmak ve dişleri düzenli olarak fırçalamak bu noktada oldukça faydalıdır. Diş eti hastalıkları son yıllarda yaygınlaşmıştır. Ağız ve diş sağlığı aynı zamanda kişinin genel bağışıklığını da etkilemektedir. Bu makalede diş eti hastalığı hangi vitamin eksikliğinden olur sorusuna odaklanıyoruz.

Diş kayıplarının en büyük nedenlerinden biri de diş eti hastalıklarıdır. Diş eti hastalığına yol açan temel sebepler;

  • Bakteriyel diş taşları,
  • Sigara kullanımı,
  • Diş sıkma, gıcırdatma,
  • Vitamin eksikliği,
  • Hormonal değişiklikler gibi faktörlerdir.

Ağız, dişler ve diş etleri tüketilen besinlerin ilk temas noktasıdır. Bilindiği gibi sindirim süreci ağızda başlar. Besin eksiklikleri ağızda iltihaplanma ve diş kaybı gibi bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Gıda ve vitaminler yoluyla sağlıklı dişler ve diş etleri desteklenebilmektedir. Diş eti sağlığı için önemli vitaminler vardır.

D vitamini

D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur aynı zamanda ağız sağlığı açısından da faydalıdır. Kan basıncını düşük tutarak pankreasın insülin üretmesine yardımcı olur. Bu bağlamda diş eti hastalığı da dahil olarak pek çok enfeksiyon riskini azaltır. Birçok araştırma D vitamini eksikliğinde diş çürümesi riskinin de arttığını göstermiştir. Çünkü D vitamini vücudun kalsiyum ve fosfatı kolayca kullanmasına yardımcı olur. Kalsiyum ve fosfat diş minesi oluşturmak ve korumak için oldukça önemlidir.

Kalsiyum

D vitamini bakımından zengin olan gıdaları içerisinde kalsiyum bulunan gıdalarla birleştirdiğinizde kalsiyumdan çok daha fazla faydalanabilirsiniz. Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve fındık gibi vitamin deposu yiyecekleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Kalsiyum dişlerin korunmasında ve oluşmasında insan vücudundaki en önemli minerallerden biridir.

C Vitamini

C vitamini bağışıklığınız yanında diş etleri için de oldukça faydalı bir vitamin grubudur. Diş etindeki bağ dokusunun sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Diş eti kanaması ve diş eti hastalıkları azalır. Narenciye, biber, tatlı patates, brokoli, çilek ve lahanada bolca C vitamini bulunmaktadır.

Beslenmede çeşitliliği önem vermek, meyve ve sebzeleri dengeli bir şekilde tüketmek tüm vitaminleri almaya faydalı olur. Vitamin seviyesi ile ilgili endişeleriniz varsa, beslenmenize hangi takviyeleri ya da yiyecekleri ekleyebileceksiniz konusunda Dent Agora İzmir ile iletişime geçebilirsiniz. Bu vitaminlerin dişlerinizi nasıl etkilediğini anlamak, uzun vadede ağız bakımınıza yardımcı olacaktır. Ağız ve diş sağlığınız için hemen Dent Agora ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için https://dentagora.com.tr/periodontoloji/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.