Yetişkinlerde Ortodontik Bozuklukların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde ortodontik bozukluklarının bir nedeni de erken yaşlarda tedavi edilmeyen çarpıklık ya da ileri ve geri çene durumları görülen sorunlardır. Tüm bu problemler için yetişkin ortodonti tedavisi uygulanmaktadır. Diş çürüğü, diş eti hastalıkları veya çiğneme güçlüğü gibi durumlar bu ortodontik bozukluklara yol açabilmektedir. Bu tedavi ile yaştan bağımsız olarak ileride oluşabilecek diş sorunları riski de azaltılmaktadır.

Günümüzde sağlık alanında kaydedilen ilerlemeler tedaviyi her yaştan birey için her zamankinden daha kolay ve rahat bir hale getirmektedir. Ortodontik diş tedavileri artık çok daha hızlı ve pratik bir şekilde ilerlemektedir. Erken yaşlarda kullanılan diş teli ile düzeltilen dişler, zamanla orijinal konumlarına geri dönebilmektedir. Bu da yetişkinlikte yeniden çarpık dişlere neden olmaktadır. Özellikle diş teli tedavisinden sonra uygulanması gereken tedaviler aksatıldığında bu problem görülebilmektedir.

Yetişkin Diş Teli                                                                                                                           

Yetişkinlikte ortodontik bozuklukların tedavisinde diş teli kullanılabilmektedir. Yetişkinler ve çocukların ortodontik tedavisindeki en temel fark tedavide daha az seçenek olmasıdır. Çocukken ve gençken çene yapısı hala büyümeye devam ettiği için burayı düzeltmeye yönelik tedaviler de uygulanabilmektedir. Fakat yetişkinler farklı ortodontik aparatları kullanamazlar çünkü çene tamamen gelişmiştir.

Yetişkinlerde genel olarak görülen ortodontik bozukluklar;

  • Çapraşıklık,
  • Seyreklik,
  • Diş eti sorunları,
  • Eksik ya da gömük dişler,
  • Diş gıcırdatma,
  • Üst ya da alt çenenin önde ya da geride olması.

Bu sorunların tümünü tedavisinde önemli olan dişleri saran diş eti ve kemik dokusunun sağlıklı olmasıdır. Eğer bu bölümler sağlıklıysa ortodontik tedavi her yaşta mümkündür. Ortodontik tedavinin ilk zamanlarında kişiden kişiye değişen oranlarda ağrı görülebilmektedir. Ayrıca ilk haftalarda dudak ve yanak içlerinde sabit ortodontik cihazlardan kaynaklı tahriş oluşabilmektedir. Fakat tedavinin ilerleyen günlerinde bu tarz rahatsızlıklar artık yaşanmamaktadır.

Ortodontik tedavilerde diş çekimi gerekirse yapılabilmektedir. Eğer çene kemiği küçükse ve aşırı yer darlığı nedeniyle bir çapraşıklık mevcut ise bazen çürük olmayan sağlam dişlerin çekilmesi gerekilebilir. Bu durumda dişler sağlıklı ve kalıcı bir şekilde çene kemiğine dizilecektir. Eğer sağlam dişlerin çekilmesi yapılmazsa ortodontik tedavi bitse bile yeniden bu sıkışıklıktan kaynaklı çapraşıklık meydana gelecektir.

Yetişkinler için diş teli kullanımında merak edilen sorulardan birisi de diş teli takmak dişleri çürütür mü sorusudur. Dişleri her yemekten sonra yaklaşık 3 dakika kadar fırçalamak diş çürümelerine önleyecektir. Zamanla dişler çürüye bilir. Fakat düzenli bir ağız hijyeni ve bakım yapılırsa diş sağlığı korunabilmektedir. Dişler tedavi sırasında tam anlamıyla temizlenmeli ve kalıcı lekelerin oluşması önlenmelidir.

Farklı diş telleri modelleri mevcuttur. Günümüzde en çok kullanılan diş telli ise şeffaf görünmeyen seramik diş telleridir. Genellikle “şeffaf diş telleri” olarak adlandırılan bu diş telleri, aynı işlevselliğe sahip oldukları için geleneksel metal diş tellerine benzer. Ayrıca metal diş telleri ile aynı boyut ve şekildedirler. Yetişkin ortodonti tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Ortodonti tedavilerinin birçok faydası vardır. Bunlardan ilki dişlerin görünümünü ve sağlığını iyileştirir ve özgüveni arttırır. Yalnızca ağız ve diş sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda genel sağlığı iyileştirmektedir. Diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları insan vücudunun genel bağışıklığını da düşürmektedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığına her zaman önem verilmesi gerekmektedir.

Dentagora Ağız ve Diş sağlığı Polikliniği; tüm İzmir Ortodonti tedavisi ile ilgili bilgi alabileceğiniz en kapsamlı diş tedavi merkezidir. Tüm şubelerinde nitelikli ve uzman kadrosuyla ağız ve diş sağlığı için öne çıkan kliniklerdendir. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://dentagora.com.tr/ortodonti/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.