İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplantlar diş kaybı veya diş çekilmesi sonrasında olmayan dişin yerini doldurmak amacıyla kullanılır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde implant uygulamaları günden güne daha da kolaylaşmaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum veya alaşımlardan yapılmış implantlar, ısırma, çiğneme gibi ağız içinde oluşabilecek baskıya oldukça dayanıklıdırlar.

İmplantların uygulanma süresi genelde dört ya da altı ay arası değişmektedir. Fakat bu durum yoğun çalışanlar veya öğrenciler için can sıkıcı bir durum olabilir. Aynı günde takılan hızlı implantlar sayesinde aynı gün İzmir implant tedavisi gerçekleştirilebilir. Gülüş tasarımından önce diş eksikliklerini gidermek amacıyla da kullanılan implantlar genelde şu kişilere uygulanır;

  • 18 yaşını doldurmuş, ağız, diş ve çene kemiğinin gelişimi tamamlanmış bireylere
  • Diş eksikliği olan bireylere
  • Gülüş tasarımı uygularken öncesinde diş eksikliği gidermede
  • Ağız ve diş sağlığını önemseyenlere
  • Çene yapısı implant için uygun olan bireylere implant uygulanabilir.

İmplant öncesi diş etlerinde veya diş yapısında bir sorun varsa öncelikli olarak bu sorunlar tedavi edilmeli, daha sonrasında implant uygulamasına geçilmelidir.

İmplant Nasıl Uygulanır?

Güzel bir ağız ve diş yapısına sahip olmak her insanın isteyeceği türden bir durumdur. Bu durum aynı zamanda özgüven artışı sağlayacağından bireyler kendilerine daha çok saygı duymaya ve özen göstermeye yönelirler.

Diş eksikliği durumunda uygulanan ve tedavisi genelde aylar süren implantlar uygulanırken başka bir hastalığın tedavi sürecinle olan bireylere şu adımlar uygulanır;

  • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa implant İzmir tedavisinden önce bu ilaçlar kesilmelidir.
  • Şeker hastalarının tedavileri, implant tedavisinden önce düzene girmiş olmalıdır.
  • Kemik erimesi gibi hastalıklarla mücadele eden bireylere öncelikle uygun tedavi uygulandıktan sonra implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Tedavisi Neden Tercih Edilmelidir?

Pek çok hastalık, kaza veya diş çekimi durumlarında ağızda diş eksikliği oluşur. Bu diş eksikliği sosyal ve iş ortamında konuşmayı, gülümsemeyi etkileyecek boyuttaysa bireyde büyük bir özgüvensizlik oluşturur. Bunun yanında yanlış diş çekimi, çürük diş çekimi gibi durumlarda yıllar içinde diş etinde eğilmeler söz konusu olabilir.

İmplant tedavileri sayesinde bireyler hem güzel bir gülüşe sahip olurlar hem de kendilerine olan özgüvenleri katlanarak artar. Diş implantları genelde Hollywood Gülüşü olarak da adlandırılan gülüş tasarımında eksik dişi tamamlama amacıyla yapılır. Eğer o eksik diş çok büyük ağız ve diş sorunlarına yol açabilecek düzeydeyse yine implant tedavisine başvurulabilir.

Ağızda çiğneme, ısırma gibi baskılara dayanıklı bu implantlar bakımları doğru yapıldığı ve doğru bir uygulama gerçekleştirildiği taktirde 20-30 yıl arası kullanım süresi sağlamaktadırlar.

Daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için İmplantoloji sayfasını ziyaret edebilirsiniz.