Ortodonti Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

İzmir ortodonti, çarpık ve uyumsuz bir şekilde o olan dişlerin uyumu ile alakalı konuları ele alır. Bu olumsuz durumların önüne geçecek çalışmalar ve tedavi yöntemlerini inceleyen diş hekimliği dalının bir branşı olarak adlandırılır. Ortodontik diş bozukluklarının pek çok nedeni olabilir.

Ortodontik Sorunlar Neden Oluşur, Tedavisi Nasıl Olur?

Ordotontik bozukluklar, alt çene kısmının öne fırlaması ya da geri de durması gibi bozuklukları tedavi eder. Tedavi yöntemleri farklıdır. Soruna göre değişiklik gösterir. Eğer ergenlik çağında bir hastada çene yapısı bozukluğu varsa, ortodonti İzmir tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilir.  Yetişkin bir hastada çene iskeleti bozukluğu varsa cerrahi bir müdahale gerekebilir. İşlev bozukluğu birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Özelikle solunum yolu hastalıkları ile zaman zaman ilişkilidir. Bu şekilde bir sıkıntı varsa, geç kalmadan mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bebekken uzun süre emzik ya da biberon kullanımı, parmak emmek ve ya tırnak yeme alışkanlığı ortodontik sorunların, başlıca sebepleri arasında yer alır. Bu rahatsızlıklar mümkünse erkenden tedavi edilmelidir. Erken yaşta önlenen rahatsızlıklar, çene iskelet yapısı için son derece önemlidir. Dilin yapısal olarak büyük olması, diş çekilmesine bağlı bozukluk, çene yapısı bozukluğu gibi sebepler, dişlerin çarpık olmasına sebep olur. Diş kaybının çok olması da İzmir ortodonti ihtiyacı gibidurumlar ortaya çıkabilir. Yani genel olarak bakıldığında birçok nedeni vardır.

Ortodontik Tedavinin Önemi Nedir?

Ortodontik tedavi sadece görünüm açısından değil, diş Eti hastalıkları, kas be iskelet sistemi hastalıkları çiğneme ve konuşma rahatlığı açısından da son derece önemlidir. Tedavi edilmediği zaman, kişi de birçok problem ortaya çıkabilir. Bunları önlenmesi bakımından, uygun bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir. Bulunan bozukluk derecesine göre, haraketli, işlevsel ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenir. İlerlememiş ve basit bir evre de olan ortodontik bozukluk, hastanın kendi rahatlıkla takıp çıkaracağı hareketli apereyler ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Öncelikli olan ortodontik tedavilerin bitmesi ile ilerleyen dönemlerde herhangi bir bozulmanın yaşanmasını engellemek için, pekiştirme tedavileri kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bu çok önemli bir detaydır. Böyle dönemlerde, pasif apareyler tercih edilir. Ortodonti İzmir branşı diş hekimliğinde yer alan diğer branşlarla da devamlı etkileşim içindedir. Eğer bu şekilde bir sorununuz var ve kaynağı da çok eski dönemlere dayanıyorsa, sağlığınızın olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için, mutlaka tedavinizi iyi bir uzmana yaptırmanız, tavsiye edilir.

Detaylı bilgi almak için Ortodonti sayfamızı inceleyebilirsiniz.