İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu?

İmplant, eksik dişlerin yerine kullanılan ve çene kemiğine yerleştirilen bir vidadır. Bu tedavide çene kemiğine implant denilen çiviler yerleştirilir ve üzerine çeşitli protezler uygulanarak eksik dişler tamamlanır. İmplantların üzerine konulacak protezler doğal dişlerle uyumlu olacağından hem dişler dolgun görünecek hem de ağzı ve dişleri tam olarak işlevine devam edebilecektir. Hastaların İzmir implant işlemi sonrası bilmek istediği en önemli soru implant işlemi sonrası ağrı olup olmadığıdır.

Öncelikle implant tedavisi sırasında hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi yapılır. İmplant operasyonu sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Ancak implant ameliyatı sırasında çeneler ve diş etleri açıldığı için ameliyat sonrası ağrı olması normaldir.

İmplant tedavisi gören hastaların ağrı yaşaması normal olsa da şiddetli ağrı olması olası değildir. Genel olarak, yaşanan ağrının şiddeti düşüktür ve insanların yaşamları üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Reçeteli ilaçlar kullanmak, yaşanabilecek acıyı en aza indirebilir. Hasta ayrıca diş implant işleminden sonra ağrının hafifletilmesinden büyük rol oynar. Diş ve ağız sağlığına önem verip ağız boşluğunda bakteri oluşumunu engellemek için hijyene ve kişisel bakıma dikkat edilirse ağrılar azalır ve iltihap oluşma ihtimali minimuma düşer.

İmplant İşlemi Sonrası Uzun Dönem Ağrılar Yaşanır Mı?

İmplant İzmir uzun bir işlemdir. Ağza ve dişlerinize gerekli hassasiyeti gösterdiğinizde bu işlemi çok kolay ve rahat bir şekilde tamamlanır. Hastaların diş implantları sonrası gerekli hassasiyeti ve önemi göstermesi gerekir aksi halde geç iyileşme ve ağrılı bir sürece girebilirler.

implant sonrası ağrı

Hastalar reçeteli ilaçlar dışında ilaç kullanmamalıdır. Çene ve diş ağrılarının oluşmaması ve enfeksiyon kapmaması için hastalar ve doktorlar iyileşme sürecini kontrol etmelidirler. Sigara ve renk açıcı maddelerden uzak durarak implant sonrası bölgenin daha sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirler. İmplant tedavisi diş çekimine göre daha zor olsa da doğru bakıldığı sürece ağız sağlığına zararı yoktur.

İmplant Sonrası İyileşme Süreci

İzmir implant tedavisinde kullanılan implantın tipine bağlı olarak iyileşme sürecinde değişiklikler gözlemlenebilir. Ancak  implant tedavisinde yapılan tüm ameliyatların neden olduğu rahatsızlığın iyileşmesi genelde birkaç gün sürebilir. Ancak bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. İmplantasyon sonrası daha hızlı iyileşmek ve daha başarılı bir implant tedavisi almak için aşağıdaki adımları takip edilebilir:

  • İmplant tedavisinden sonra 2 saat içinde hiçbir şey yememek,
  • Bunun sebebi sıcak yemek yemek kanamayı arttırabileceğinden 24 saat içinde sıcak yemekten kaçınılmalıdır.
  • İmplantasyon sonrası şişmeye sorunu için implant işlemi yapılan bölgeye buz küpleri uygulanabilir.
  • Diş eti problemlerini tedavi etmek için birkaç gün içerisinde yumuşak yiyecekler yemeye özen gösterilmelidir.

Ameliyat sonunda normal diş çekim işlemindeki ağrının aynısını hissedebilirsiniz ancak implant sonrası ilacı alırken herhangi bir ağrı hissedilmez. Ameliyattan sonra doktorun hemşire tavsiyelerine uymalı ve verilen ilaçların kullanıldığından emin olunmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk iki günün özellikle çok önemlidir. İyileşme sürecini hızlandırmak için gargara kullanılmalı ve dişler düzenli fırçalanmalıdır. Tedavi sonrası ilk birkaç gün hassasiyet hissetmek normaldir. Belirli noktalara dikkat ederek bunu durum önlenebilir. Üflemekten veya ağızdan nefes almaktan, diş sıkmaktan veya diş gıcırdatmaktan kaçınılmalıdır. Dişler çok yavaş fırçalanmalı ve diş ipi kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Detaylı bilgi için https://dentagora.com.tr/implantoloji/ sayfasını ziyaret edebilir, iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.