İmplant Sonrası Yaşanan Ağrı Nedenleri

implant-sonrasi-agri

İmplant, genellikle eksik dişlerin boşluğunu doldurabilmek için, diş protezlerinin çene kemiğine ya da kafatası kemiğine sabitlenmesini sağlayan tıbbi bir malzemedir. Bu malzemelerin, kişiye uygun türde seçilmesi gerekmektedir. İmplant İzmir için kısaca yapay diş köküdür diyebiliriz.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi için, ağız içerisinde en az bir dişin eksik olması gerekmektedir. Bir ya da daha fazla diş eksikliklerinde implant tedavisi uygulanmaktadır. İmplant tedavisinin aşamalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tedaviye başlamadan önce ilk olarak, ağız içi detaylı bir muayene yapılır. Alt ve üst çenenin ve ağızdaki dişlerin birbirleriyle olan ilişkisi detaylı bir şekilde ele alınır. Detaylı bir analiz için, dişlerin çene röntgeni çekilmelidir. Bazı durumlarda üç boyutlu görüntüleme cihazları da kullanılmaktadır.
 • Muayene ve röntgen sonuçlarına göre, uygulanacak implantın sayısı, boyutu, tipine karar verilir ve gerekli planlamalar yapılır.
 • Planlamadan sonra operasyon kısmı gelmektedir. Lokal anestezi uygulanarak, uygun biçimde, implantlar çene ya da kafatası kemiğine yerleştirilir.
 • Operasyondan sonra iyileşme süreci işin içine girmektedir. Uygulanan implantın, kemikle kaynaması için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre, üst çenede üç ya da dört ay iken, alt çenede iki ya da üç aya yakın olabilmektedir.
 • İyileşme sürecinde geçici protez kullanılabilir. Böylece kişilerin beslenmesi kolaylaşabilir.
 • İyileşme süresi tamamlanan kişilerde, implantın üst kısmı yerine takılabilir. Hastadan gerekli ölçüler alınır ve uygun olan protezin takılma işlemi gerçekleştirilir.

İzmir implant tedavisinde genel olarak titanyum ve zirkonyum sıklıkla tercih edilen maddelerdir. Bu maddeler, biyolojik yapıyla uyumludur. Protez ise, tek bir kron ya da köprü, parsiyel ya da tam protez şeklinde takılmaktadır.

İmplant tedavisi sırasında lokal anestezi uygulandığı için, hasta ağrı ya da acı hissetmez. Sonrasında ise olabilecek ağrılar ise genellikle çok yoğun olmamaktadır. İmplant İzmir sonrası yaşanan ağrı nedenlerine de aşağıdaki kısımda değinilecektir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur mu? Ağrının Nedenleri Nelerdir?

İmplant tedavisi sırasında, lokal anestezi nedeniyle hasta herhangi bir acı çekmezken, tedavi sonrasında bir takım ağrılar gelişebilir. Bu ağrılar genellikle çok yoğun olmamakta ve çoğu durumda ağrı kesicilerle geçebilmektedir. İşlem sonrası görülen ağrılar, genellikle diş çekim sonrası duyulan ağrılarla benzeşmektedir. Cerrahi bir işlem uygulandığı için, birkaç gün bu bölgede görülen ağrı ve şişlikler gayet olağan bir durumdur. Ancak bazı hastalarda, implant sonrası ağrı daha yoğun ve süreğen olabilmektedir. İmplant sonrası yaşanan ağrı nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İmplant tedavisi cerrahi bir müdahale olduğundan, bu bölge, ağız içerisinde açık yara olarak yorumlanabilir. Eğer bu bölge enfekte olursa, diş enfeksiyonu gerçekleşir ve bu durum hastaya acı vermekte, bu bölgede ağrı oluşumuna yol açmaktadır.
 • Tedavi sonrasında diş hekiminin talimatlarına uyulmaması sonucunda bakteri oluşumu görülebilir. Kişi yukarıdaki gibi durumlara sebebiyet verebilir.
 • İmplant sonrasında aşırı soğuk ya da sıcak gıda tüketimi de ağrıyı tetikleyen etmenler arasındadır.
 • Sigara kullanımı, enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Ayrıca yaranın iyileşmesini de geciktirmektedir. Bu durumda ağrıya sebebiyet vermektedir.
 • İşlem sonucunda yanlış bir uygulama da ağrıya neden olmaktadır.

İmplant Sonrası Ağrı Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

İmplant sonrası ağrı oluşmasına engel olmak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Diş hekiminizin tavsiyelerine uyulmalıdır.
 • Enfeksiyon ihtimalinde hekimin önerdiği antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
 • Tedavi sonrasında uygulanması gereken bakım ve temizlik, kişi tarafından özenli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Bu süreçte sigara kullanımına son verilmelidir.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıda tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Detaylı bilgi almak için İmplantoloji sayfasını ziyaret edebilirsiniz.